Výdavky, ktorým sa nevyhnete
Väčšina študentov počas štúdia nemusí riešiť výdavky, ktoré sú pre zárobkovo činných ľudí bežné. Kým bývame pod strechou nášho rodičovského domu neriešime, na čo odchádzajú mesačne peniaze. Aj keď sa študenti snažia nejaké peniaze zarobiť, tých pár Eur na brigádach sa využije na nákup oblečenia, kozmetiky či výlety s priateľmi. Preto po prvých mesiacoch práce na plný úväzok zostáva veľa mladých prekvapených, koľko výdavkov je s osamostatnením spojených.
Poistka Čudovali by ste sa, koľkí mladí ani nevedia ako vlastne životné poistky fungujú. Takmer každý rodič dbá o to, aby ich dieťa malo uzatvorenú poistku už od malička. Preto, podľa náročnosti zákazníka mesačne musíte rátať so sumou určenou na poistenie vášho zdravia. Dnes sú výhodné kombinované so sporením.
Auto Kúpiť si staršie BMW dokáže v dnešnej dobe už takmer každý. Ale málokto ráta pri kúpe auta v mladom veku so všetkými výdavkami. Ročne musíte počítať s peniazmi na poistenie auta, pravidelný servis ako výmenu filtrov a olejov, letné a zimné pneumatiky či nečakané výdavky spojené s opravami vozidla.
Tretí pilier Aj keď prvé roky v zamestnaní absolútne neriešite šetrenie na dôchodok, čím skôr začnete odkladať peniaze, tým budete v neskoršom veku spokojnejší. Princíp je v tom, že polovicu vám mesačne na dôchodok prispieva zamestnanec a polovicu si prispievate sami.
Hypotéka A samozrejme každý mesiac musíte skôr či neskôr rátať s peniazmi na vlastné bývanie. Pri dobrom plate a výhodných podmienkach máte možnosť dostať výhodný úrok. No cena za televíziu, internet, energie či domáce prostriedky už v prvotných nákladoch často krát zarátané nie sú. A na čo by ste nemali zabúdať, ak ste viazaný mesačnou splátkou, mali by ste mesačne nejakú čiastku z výplaty odkladať pre prípad, že nebudete schopný kvôli strate zamestnania splácať.