Sklo sa stáva stále populárnejším doplnkom interiérov. Okrem estetiky však ponúka aj bezpečie, neveríte?
Podoba sklenených dverí pôsobí v interiéri veľmi elegantným a estetickým dojmom, to však nie je ich jediná priorita- nezabudnime takisto na ich izolačné vlastnosti, respektíve na odolnostné, izolačné a bezpečnostné vlastnosti kaleného a protipožiarneho skla https://lmmont.sk/sklenene-realizacie/specialne-skla/protipoziarne-skla/.
Doplnky moderných interiérov, akými sú napríklad celosklenené dvere či sklenené deliace priečky nám poskytujú zaručenú bezpečnosť, ale praktická izolácia sa týka napríklad aj tlmenia zvuku, ako aj teploizolačných vlastností. Praktické využitie si môžeme predstaviť na príklade dverí v kúpeľni, kde je neutrálny sklenený materiál ideálny a voda mu žiadnym spôsobom neuškodí. A takisto spomeňme prísun, respektíve schopnosť prepúšťať prirodzené slnečné svetlo. Nemusíme tak riešiť ani problémy s ovetlením ako v prípade, keby sme chceli určitý priestor oddeliť dverami z iného (napr. dreveného) materiálu.
Zatiaľ, čo spomentý variant izolačných dverí zo skla bol donedávna prioritou skôr kancelárskych alebo administratívnych pracovísk, tieto vlastnosti začína využívať už stále viac moderných domácností. Vlastne to bola len otázka času, kedy tieto prvky objavia aj bežné domácnosti a začnú ich pravidelne využívať vo svojich interiérových priestoroch. Tieto interiérové doplnky sú vyrábané z tkzv. kaleného skla. O čo ide?
V prvom rade treba spomenúť, že toto kalené sklo je oproti nekalenému až päťkrát odolnejšie a jeho rozbitie je tak pri bežnom používaní v podstate nereálne.
Aj napriek tomu, že by sa nadmerným nedopatrením alebo snahou rozbilo, kalené prevedenie zabezpečí, že z rozbitého skla zostanú prakticky len zaoblené časti miniatúrnych rozmerov, ktoré sa navyše zachytia v bezpečnostnej fólii (ktorou by sklo malo disponovať). Teda nevystavujeme sa žiadnemu zdravotnému riziku či zraneniu a vlastne ani riziku nepohodlného upratovania rozsypaných častí zo zeme.
Kalené sklo je navyše schopné odolať veľmi vysokým teplotám a to konkrétne až do 200 stupňov Celzia a tým pádom je ho možné umiestniť aj do priestoru, v ktorom sa nachádza ústredné kúrenie, kozuby či kachle.