Nezařazené

EÚ sa pripravuje na neúspešný Brexit kvôli nedosiahnutiu pokroku pri vedených rozhovoroch

Do uskutočnenia Brexitu chce britská vláda zabezpečiť dohodu, v ktorej dosiahne súhlas od Európskeho parlamentu. Stretnutie diplomatov EÚ sa dohodlo, že v novembri uskutoční sériu plánovacích seminárov, ktoré sa budú zaoberať otázkami občianskych práv, leteckej a pozemnej dopravy, ciel, hraničných kontrol a finančných služieb. Britskí a európski predstavitelia sú v neustálom kontakte a ani jedna strana sa nedostali k tomu, aby v polovici novembra mohli uskutočniť mimoriadny samit kvôli uzavretiu dohody o Brexite. Keďže britská politika sa zameriava na rozpočet, diplomati Európskej únie neočakávajú, že rozhovory medzi hlavným vyjednávačom Michelom Barnierom a tajomníkom Brexitu Dominicom Raabom budú pokračovať.

euro

Philippe Lamberts, belgický poslanec Európskeho parlamentu, ktorý sedí v riadiacej skupine Brexitu, povedal, že sa stal pesimistickejším voči Brexitu po prejave Theresy Mayovej, kde opäť zamietla návrhy únie týkajúce sa Írska.
Vedúci predstavitelia únie sa rozhodli, že nebudú prichádzať na novembrový summit, pokiaľ nedôjde k výraznému pokroku v rozhovoroch, ktoré sú zablokované riešením hraníc na ostrove Írsko. Začiatkom novembra Barnier povedal lídrom Európskej únie, že nebude čakať na pokrok až do decembra, čo ponecháva veľmi krátky čas na parlamentnú ratifikáciu v Spojenom kráľovstve.

Vedúci predstavitelia EÚ hovoria, že sú presvedčení o dohode, ale niektorí predstavitelia sú menej krutý. Niekoľko zdrojov zneužíva tvrdenia, že nemecká kancelárka Angela Merkelová sa bude snažiť o záchranu Britov tým, že uvoľní pozíciu únie.

vlajky

Rozhodnutie Merkelovej odstúpiť od vedúcej strany CDU, ktoré je považované za oslabenie jej autority, pravdepodobne nebude mať vplyv na Brexit, pretože diplomati predpokladajú, že sa tým nič nezmení.
Britskí politici, ktorí sa usilujú o druhé referendum vrátane lídra v Londýne Sadiq Khana a vodcu liberálnej demokracie Vince Cabla, minulý týždeň vyzvali Barniera, aby začal plánovať predĺženie dvojročného rokovacieho obdobia o článku 50.
Diplomatické zdroje hovoria, že Európska únia neplánuje predĺžiť toto obdobie, zatiaľ čo akékoľvek predĺženie po voľbách do Európskeho parlamentu (23. Mája 2019) sa považuje za nemožné, pokiaľ sa Spojené kráľovstvo nezúčastní hlasovania.

Spojené kráľovstvo automaticky opustí EÚ 29. Marca 2019, ak sa všetkých 27 členských štátov jednomyseľne nezhodne s britskou žiadosťou a to o rozšírenie článku 50.

londýn

Lamberts tvrdí, že britskí rezidenti by mali akceptovať odchod z EÚ  a kampaň na opätovný vstup počas 21-mesačného prechodného obdobia. Vyjadril dôveru, že Európska únia urýchli opätovné prijatie Spojeného kráľovstva. Spojené kráľovstvo by bolo po ukončení prechodu „100 % členom, pretože uplatňovalo všetky pravidlá EÚ  a platilo by do rozpočtu únie. Existujú, ale aj takí bojovníci, ktorí ostávajú proti tejto stratégii, čo Spojenému kráľovstvu škodí a hrozí opätovné prerokovanie existujúcich osobitných privilégií, ako napríklad výnimka zo vstupu do eurozóny.